پرش لینک ها

پروتکل های VPN

در این مقاله میخوایم در خصوص انواع پروتکل هایی که در VPN مورد استفاده قرار میگیره صحبت کنیم
PPTP(Point to point tunneling protocol) :
یکی از رایج ترین پروتکل هایی است که در ارتباط VPN استفاده میشه و این پروتکل در اکثر سیستم عامل ها تعبیه شده ولی برخلاف استفاده آسان و سریع از لحاظ امنیتی در سطح پایینی هستش.
L2TP(Layer 2 Tunneling Protocol) :
این نوع پروتکل نوعی پیشرفته تر از پروتکل PPTP به حساب میاد این پروتکل از 2 پروتکل PPTP و L2F تشکیل شده و برای رمزگذاری اطلاعات از IPSec استفاده میکنه به همین دلیل به این پروتکل L2TP/IPSEC هم گفته میشه.
SSTP(Secure Socket Tunneling Protocol) :
پروتکل SSTP پروتکل ابداعی توسط شرکت ماکروسافت هست که با معرفی ویندوز ویستا سرویس پک 1 به دنیا معرفی شد و امروزه این پروتکل در تمامی سیستم عامل های خانواده ماکروسافت پشتیانی میشه .این سرویس از پروتکل SSL برای رمزنگاری و ارسال داده استفاده میکنه .
درمقاله قبلی برخی از پروتکل های مورد استفاده در VPNرو توضیح دادیم حال در این مقاله مبحث پروتکل ها را تکمیل میکنیم
IPSEC (IP Security) :
این پروتکل مجموعه ای از چندین پروتکل شبکه است که برای ایجاد ارتباطات رمزگذاری شده در بین دستگاههای مختلف از ان استفاده میشود و همچنین از امنیت بالایی برخوردار هست.
OPEN VPN :
جدید ترین و البته پیشرفته ترین پروتکل مورد استفاده برای برقراری ارتباط های VPN هستش .این پروتکل بسیار انعطاف پذیر و قابل پیکربندی است این پروتکل بصورت متناوب برو رسانی میشود و جامعه Open Source مرتب در حال بروز رسانی و برطرف کردن مشکلات امنیتی و باگهای احتمالی اون هستن. از مهمترین مزایای این پروتکل این هستش که OpenVPN توانایی کارکرد بر روی همه پورت ها رو داره و محدود به یک پورت خاص نیست.
IKEv2:
پروتکل IKEv2 یکی از پروتکل های مشتق شده معروف IPsec هست که فرایند Tunneling را به خوبی انجام میده و به صورت مشترک توسط شرکت سیسکو و ماکروسافت پیاده سازی شده .این پروتکل بصورت استاندارد در تمامی سیستم عامل های خانواده ویندوز و همچنین تجهیزات Blackberry تعبیه شده .

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
Home
Account
Cart
Search
Explore
Drag