پرش لینک ها

بک آپ بر روی Tape

آشنائی با Tape Drive

امروزه شاهد حضور گسترده نرم افزار در عرصه های متفاوتی می باشيم . نرم افزارهای نصب شده بر روی يک کامپيوتر علاوه بر اين که خود بخشی از فضای ذخيره سازی کامپيوتر را اشغال می نمايند ، با استفاده عملياتی از آنان،  داده هائی توليد می گردد که  آنان نيز نيازمند فضای ذخيره سازی مختص به خود می باشند .  به منظور صرفه جوئی در فضای ذخيره سازی اصلی کامپيوتر ، می توان اطلاعاتی را که به وجود آنان کمتر نياز است بر روی حافظه های جانبی ذخيره نمود . پس از ذخيره اطلاعات بر روی حافظه های جانبی با توجه به روش استفاده شده به منظور ذخيره آنان ، می توان مستقيما” و يا پس از طی فرآيندهائی خاص ( Restore ) از داده های ذخيره شده ، مجددا” استفاده نمود .
هارد ديسک يکی از اولين گزينه های موجود به منظور ذخيره اطلاعات است که از اواسط دهه هشتاد وارد اين عرصه شده است . امروزه به منظور ذخيره سازی اطلاعات و گرفتن Backup از حافظه های جانبی متفاوتی نظير ديسک های  نوری ، حافظه های فلش و  Tape Drive استفاده می شود .
مهمترين هدف يک Tape Drive ، ذخيره سازی اطلاعات و گرفتن Backup از داده ها و ذخيره آنان در مکانی متمايز از کامپيوتر است تا در صورتی که سيستم با اشکال و يا مسائل خاصی مواجه شود ، امکان استفاده مجدد از آنان وجود داشته باشد .

چرا  Backup  ؟
هر کامپيوتر در مدت زمان حيات خود با مشکلات و مسائلی مواجه می شود که عملا” امکان استفاده از برنامه های نصب شده و داده های موجود بر روی آن وجود نخواهد داشت . کاربران کامپيوتر ، می بايست بطور مستمر و بر اساس يک برنامه زمانبندی خاص از اطلاعات موجود بر روی سيستم خود ، Backup تهيه نمايند .اطلاعات ذخيره شده بر روی هارد ديسک کامپيوتر در معرض تهديدات متعددی است :

 • نوسانات جريان برق
 • تغيير و يا حذف محتويات يک فايل ( سهوا” )
 • فرمت نمودن هارد ديسک ( سهوا” )
 • بروز مشکلات مکانيکی و يا الکترونيکی در هارد ديسک
 • حوادث غير مترقبه ( طوفان ، آتش سوزی، سيل ، زلزله ، سرقت و … )
 • ويروسی شدن کامپيوتر . ک فلاپی ديسک آلوده و يا فايلی که از طريق اينترنت download شده است ، می تواند فايل ها و اطلاعات ارزشمند موجود بر روی يک کامپيوتر را با مشکل مواجه نمايد . با توجه به تنوع ويروس های کامپيوتری ، نمی توان صرفا” به نصب يک نرم افزار آنتی ويروس بر روی کامپيوتر اکتفاء نمود.

تهيه Backup همواره به دليل ترس و يا نگرانی از بروز مسائلی خاص در کامپيوتر نمی باشد . در صورتی که بخش عمده ای از فضای هارد ديسک استفاده شده باشد و قصد نصب يک نرم افزار جديد را بر روی کامپيوتر خود داشته باشيم ، وجود فضای لازم به منظور نصب نرم افزار ، امری ضروری است .

Tape Drive

يکی از روش های متداول به منظور تهيه Backup از اطلاعات ، استفاده از يک Tape Backup است . در اين رابطه از تکنولوژی های متعددی استفاده می گردد که در ادامه به آنان اشاره خواهد شد .

مزايای  Tape Backup Drive  

 • ظرفيت ذخيره سازی بيشتر
 • امکان جايگزين نمودن رسانه ذخيره سازی
 • حفاظت در مقابل ويروس ها ، سرقت و ساير حوادث غير قابل پيش بينی ( در مقايسه با هارد ديسک )
 • ذخيره سازی داده در مکانی متمايز از کامپيوتر
 • عمر مفيد مناسب ( بيش از سی سال )
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
Home
Account
Cart
Search
Explore
Drag