پرش لینک ها

مجازی سازی دسکتاپ

سیستم های مجازی سازی دسکتاپ یا همون Desktop Virtualization در حقیقت تشکیل شده از یک یا چندین سرور قوی هستند که بر روی اونها سیستم عامل ها به ازای هر کاربر یک عدد نصب شده و پردازش ها کلا توسط این سرورها با قدرت زیاد انجام می شه ، کاربر بوسیله یک ترمینال که دیگه میشه اسمشو گذاشن Thin Client به سرور متصل میشه و صفحه دسکتاپ مجازی شده خودش رو مشاهده میکنه و انگار که داره با سیستم خودش کار میکنه با این تقاوت که کل داده ها و اطلاعات و پردازش ها در روی سرور ها انجام میشه ، این روش از خیلی جهات میتونه به سود سازمان باشه چون دیگه هزینه های سرسام آور مدیریت کامپیوترها تاحد زیادی حذف میشه و هزینه خرید سخت افزار هم طبیعتا پایین میاد چون قیمت Thin client با یک PC‌قابل مقایسه نیست.

توسط این تکنولوژی، سیستم عامل کامپیوترهای شخصی از ماشین فیزیکی به ماشین مجازی تبدیل می شود و به جای اینکه پردازش بر روی هارد دیسک کامپیوتر کاربر انجام شود ، روی یک سرور مرکزی اجرا و ذخیره می‏ شود. بنابراین وقتی کاربران در حال کار با ماشین خودشان هستند، تمام برنامه‏ های مورد نیازشان بهمراه عملیات پردازشی و داده‏ های استفاده شده توسط آنان از روی سرور مرکزی اجرا و نگهداری می‏شود.

تکنولوژی VDI ضمن ارائه تمام قابلیت‏های موجود در یک کامپیوتر فیزیکی مزایای جدید و غیر قابل چشم پوشی به هر سازمان ارائه می‏دهد ، بطوریکه می‏توان توسط آن قابلیت مدیریت کردن، کارایی و امنیت اطلاعات پردازش شده در کامپیوترهای شخصی کاربران را افزایش داد. VDI بیش از اینکه یک محصول باشد، یک فن‏ آوری است.

اصل و اساس این سیستم در جهت ارائه خدمات مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization) بنا نهاده شده است. عملا وابستگی مجموعه به سخت افزار به واسطه پیاده سازی این تکنولوژی در سازمانها قطع می شود و دغدغه نگهداری سخت افزار و هزینه های پشتیبانی شبکه به شدت کاهش خواهد یافت.

مجازی سازی دسکتاپ امکان دسترسی کاربران به کامپیوترهایشان با هر وسیله‏ ای از قبیل کامپیوترهای شخصی، نوت بوک، Smart Phone یا Thin Client را می‏دهد. درک این فرآیند بسیار ساده است، به جای اینکه نسخه‏ ای از سیستم عامل بر روی کامپیوتر کاربران به صورت محلی اجرا شود، بصورت مجازی در سرور اجرا خواهد شد و کاربران می توانند به صورت Remote به کامپیوتر مجازی خود واقع در سرور وصل شده و سیستم عامل ویندوز ماشین خود (Windows XP, Vista, 7 و یا هر سیستم عامل دیگر) را بهمراه کلیه نرم افزارهای نصب شده در آن اجرا کنند. با استفاده از این تکنولوژی کاربران می‏توانند از هر کلاینتی برای دسترسی به کامپیوتر خود استفاده کنند.

این روش، سیستم عامل کامپیوترهای شخصی را از ماشین فیزیکی جدا می ‏کند و ماشین مجازی حاصل را، به جای اینکه روی هارد دیسک کامپیوتر کاربر ذخیره کند، روی یک سرور مرکزی ذخیره می‏کند بنابراین وقتی کاربران در حال کار با ماشین خودشان هستند، همه برنامه‏ ها و عملیات پردازشی و داده‏ های استفاده شده توسط آنان روی سرور مرکزی اجرا و نگهداری می‏شود.

 

دلایل حرکت به سوی مجازی سازی دسکتاپ:

  1. امنیت بسیار بالا و حفاظت از اطلاعات و اسناد سازمان

با بکارگیری این تکنولوژی دیگر نگرانی ای درباره به سرقت رفتن اسناد ، اطلاعات و فایل های مهم سازمان وجود نخواهد داشت و هر کاربری به دسکتاپ ، برنامه و اسناد خود دسترسی خواهد داشت و تمامی این منابع و اطلاعات فقط بر  روی دیتا سنتر وجود دارد و به هیچ شیوه ای کاربر قادر به انتقال این اسناد مهم نخواهد بود. چرا که دسترسی ها به شیوه ی کاملاً فیزیکی محدود می باشد و کنترل کاربران به CD ، USB ، Drive و اسناد به اشترک گذاشته شده کاملا تحت کنترل است.

  1. کم کردن هزینه ها با تغییر در زیر ساخت سخت افزاری

در ساختاری که در بستر مجازی ایجاد می شود ، به کامپیوترهای فیزیکی کمتری برای کلاینت ها نیاز است ، دیگر نیاز به تهیه کامپیوترهای قوی و گران قیمت نیستید و می توانید از سخت افزارهایی نظیر Thin Client بهره ببرید.

  1. تجمیع داده ها در دیتا سنترها و مراکز داده

متمرکز کردن دسکتاپ ها ، برنامه های کاربردی ، بانک های اطلاعاتی و اسناد و فایلهای مهم به اشتراک گذاشته شده در مراکز داده ها ، هزینه ی نگهداری و کنترل دسترسی ها را بطور چشم گیری کاهش می دهد و موضوعاتی مانند یکسان سازی اطلاعات (Syncronization، Replication) را از دستور کار خارج می کند.

  1. کم کردن هزینه های مدیریتی و نگهداری

سخت افزار کمتر، مدیریت به مراتب کمتری نیاز دارد.همچنین استهلاک و هزینه های جانبی از جمله برق مصرفی کمتر ، فضای کمتر و …را موجب می شود

  1. پایداری و بازیابی به موقع و سریع کامپیوترها و برنامه ها در حالت Down شدن و از کار افتادن

بستر مجازی سازی ، راهکارهای منحصر به فرد برای پایدار ماندن سیستم عامل کلاینت ها ، ویروس ها ، برنامه ، Recovery سریع و مطمئن در مواقع خرابی و بروز مشکل فراهم می کند.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
Home
Account
Cart
Search
Explore
Drag