پرش لینک ها

مجازی سازی سرور

هایپر وی (Hyper-V)

نقش یا Role ای به نام Hyper-V در ویندوز سرور ۲۰۰۸ نسخه R2 همچنین ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ شرکت مایکروسافت بصورت رایگان ارائه شده است که به شما امکان استفاده از سرویس های مجازی سازی سرور در سطح سازمانی را می دهد. Hyper-V نیز مانند تمامی محصولات مایکروسافت دارای ویژگیهای مشترکی با محصولات دیگر مانند رابط گرافیکی و همچنین سادگی در کاربرد می باشد. مایکروسافت همیشه به عنوان یک غول نرم افزاری در دنیا شناخته شده است و در بدو معرفی سرویس Hyper-V ادعا کرد که می خواهد در صنعت مجازی سازی نیز به عنوان شماره یک دنیا مطرح شود و این موضوع از زمان ارائه اولین محصول Hypervisor Type 1 مایکروسافت با ارائه نسخه R1 از سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۰۸ عنوان شد. مایکروسافت در نسخه بعدی سرویس Hyper-V خود با ارائه خدماتی همچون Live Migration در نسخه R2 سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۰۸ بصورت رسمی وارد این رقابت شد. با توجه به رایگان بودن محصول Hyper-V ای که بر روی سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۰۸ نسخه R2 قرار دارد و همچنین هزینه هایی که سازمان ها بایستی برای خرید نرم افزارهای دیگر مجازی سازی سرور بایستی پرداخت می کردند و علاوه بر تمامی اینها امکاناتی که به این سرویس در نسخه جدید آن اضافه شده بود ، Hyper-V به سرعت شروع به رشد و توسعه در دنیای فناوری اطلاعات کرد.

قبل از اینکه Hyper-V را در محیط عملیاتی به کار بگیرید بهتر است کمی با معماری این سرویس آشنا شوید . معماری Hyper-V به گونه ای است که دارای یک Parent Partition است که مدیریت لایه مجازی سازی که شامل VM های روی سرور هستند را بر عهده دارد . همچنین Hyper-V به درایورهای مربوط به سیستم عامل های Host را بر خلاف خود Hyper-Visor بر روی آن نصب می کند . همینکار باعث بالا رفتن کارایی و سبکتر شدن Hypervisor می شود. معماری Hyper-V را می توانید در شکل شماره دو مشاهده کنید.

مجازی سازی VMware

تعریف ما از کاربرد مجازی سازی در حیطه سیستم عامل عبارت است از راهکاری که اجازه می دهد چندین سیستم عامل میهمان به طور همزمان بر روی یک میزبان سخت افزاری به اجرا درآیند.اشتراک منابع سخت افزاری موجود بر روی یک رایانه بین خادمان نرم افزاری یکی از فناوری های مورد توجه کارشناسان در چند سال اخیر بوده و سرمایه گذاری های اقتصادی و تحقیقاتی زیادی از سوی شرکت های بزرگ روی آن صورت گرفته است.

VMware نوعی مجازی سازی است که در آن چندین سیستم عامل به طور همزمان می توانند نصب و اجرا شوند.برای مثال ویندوز ۱۰ را در نظر بگیرید که در خود بتواند چند ویندوز دیگر را اجرا کند در واقع VMware این کار را برای شما انجام می دهد(نصب فایل های IOS با پلتفرم های متفاوت). کمپانی VMware آخرین نسخه خود را به نام ESXI6 مدتی است که منتشر کرده است و این مجازی سازی در حال حاضر در سرور های هاستینگ نیز نصب و در حال اجراست.ESXI نرم افزار مدیریتی VCenter نیز در این بسته قرار دارد.در واقع با گسترش فعالیت های شما در زمینه هاستینگ و فروش سرور به علت افزایش سرور ها به نوعی عدم استفاده از Vcenter غیر ممکن است.VCenter همان طور که گفته شد نرم افزاری برای مدیریت کامل سرورهاست که ویژگی های زیادی با نصب و راه اندازی آن بر روی سرور به شما اهدا میگردد، که از جمله این ویژگی ها می توان به امکان ایجاد کلاستر یا خوشه ,سوییچ مجازی سراسری,امکان جابه جایی ماشین مجازی, زمان بندی منابع توزیع گشته و بسیاری ویژگی های کاربردی دیگر اشاره نمود.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
Home
Account
Cart
Search
Explore
Drag