Voice over IP چیست؟
Voice over IP یا VoIP ، مخفف Voice over Internet Protocol است و به انتقال ترافیک صوتی از طریق اتصال به اینترنت اشاره دارد. تلفن سنتی که به اختصار به شبکه عمومی سوئیچ عمومی یا PSTN معروف است ، از طریق خطوط تلفن فیزیکی ، سیستم های کابلی و شبکه ها کار می کند و به کاربران امکان می دهد تلفن های ثابت و تلفن همراه برقرار کنند. تلفن IP بسیار پرکاربردتر است و امکان انتقال صدا ، داده و فیلم را به دستگاه های مختلف از جمله تلفن های هوشمند ، لپ تاپ ها ، تبلت ها و تلفن های IP با هزینه بسیار کمتری فراهم می کند.

انواع برنامه ها و سیستم های ارتباطی نرم افزاری وجود دارد که از Voice over IP برای ارائه راه حل های کامل ارتباطات تجاری و همچنین تلفن اینترنتی برای استفاده شخصی استفاده می کنند. نمونه هایی از این محصولات  شرکت 3CX است که یک سیستم ارتباطی شرکت را با تلفیق صدا ، ویدئو ، چت و موارد دیگر ارائه می دهد. اکثر تولیدکنندگان دستگاه های مدرن ، مانند اپل ، برنامه های IP محلی را در تلفن های هوشمند داخلی مانند Apple FaceTime که قابلیت مکالمه و فیلم را فراهم می کنند ، ادغام کرده اند.

چگونه کار می کند؟
Voice over IP داده ها مانند صوت یا فیلم را به سیگنال دیجیتال تبدیل می کند و آنها را از طریق اینترنت به عنوان بسته داده های دیجیتال منتقل می کند. برای استفاده از فناوری VoIP ، به یک سرویس یا برنامه VoIP برای تسهیل تماس ها ، دسترسی به اینترنت و یک صندوق SIP یا ارائه دهنده VoIP نیاز دارید. برخی از ارائه دهندگان پهنای باند یا تلفن ، تلفن IP را به صورت استاندارد یا در کنار خدمات سنتی PSTN ارائه می دهند. با این حال ، بیشتر ارائه دهندگان ارتباطات تلفنی به تدریج در حال تغییر روی تمام IP ها هستند. درصورتی که ارائه دهنده خدمات تلفن مداوم شما راه حل های VoIP ارائه دهد ، نیازی به استفاده از صندوق بارگیری SIP یا ارائه دهنده VoIP جداگانه نخواهید داشت.

VoIP با استفاده از فناوری تغییر بسته برای انتقال صدا ، از یک سری پروتکل ها برای تسهیل تماس استفاده می کند. اینها شامل پروتکل RTP (حمل و نقل در زمان واقعی) است که یک قالب بسته استاندارد را برای انتقال رسانه از طریق اینترنت تعریف می کند. علاوه بر این ، SIP (پروتکل شروع جلسه) یک پروتکل سیگنالینگ است که برای ایجاد ، حفظ و خاتمه جلسه بین 2 یا بیشتر شرکت کننده استفاده می شود. داده های صوتی و تصویری به بسته هایی تقسیم می شوند که از طریق اینترنت ارسال می شوند و سپس بازسازی می شوند تا در زمان واقعی به عنوان پیام صوتی یا تصویری اصلی تحویل داده شوند.