مدیاتک به آرامی سهم کوالکام از بازار چیپست موبایل را از دست می دهد

[ad_1]

تصویر بزرگ: انتقال جهانی به 5G در حال شتاب گرفتن است ، و آنجاست که هنوز کوالکام بر آن مسلط است. از آنجا که این شرکت بخشی از کنترل خود را در سمت LTE از دست داد و Huawei توانایی ساخت تراشه های خود را از دست داد ، MediaTek به سرعت وارد عمل شد و بخشی از تجارت خود را به دست آورد. هنوز مشخص نیست که آیا این روند از کمبود تراشه فعلی نیز ادامه خواهد یافت یا خیر ، اما چشم انداز پردازنده های برنامه ، سیستم های روی تراشه و مودم های پهنای باند قطعاً در حال تغییر است.

در دسامبر 2020 ، MediaTek پیشی گرفت کوالکام از نظر سهم بازار برای اولین بار ، با بیش از 100 میلیون تلفن هوشمند فروخته شده در سه ماهه سوم 2020 از چیپست های Dimensity و Helio پشتیبانی می کند. شرکت اخیر هنوز با 55 درصد سهم از کل حجم چیپ ست های 5G است ، اما به نظر می رسد که اکنون تسلط آن بیش از هر زمان دیگری به چالش کشیده شده است.

طبق داده های جدید برای تحقیقات نقطه مقابل، سهم مدیاتک از بازار جهانی مودم SoC تلفن هوشمند و مودبند پایه در سه ماهه دوم سال جاری به 43 درصد افزایش یافته است که نسبت به سهم 35 درصدی ثبت شده در سه ماهه قبل افزایش سالمی دارد. در مقایسه ، سهم کوالکام در سه ماهه اول 29 درصد از بازار بود ، اما در سه ماهه دوم تنها 24 درصد سهم از بازار را داشت.

محرک اصلی رشد مدیاتک در سه ماه منتهی به ژوئن ، تمرکز بی وقفه بر چیپست های سطح پایین و میان رده 5G آماده و همچنین قیمت تهاجمی چیپست های LTE بود. این به شرکت تایوانی اجازه داد 30 درصد از بازار مودم 5G را در اختیار بگیرد ، در حالی که Qualcomm در حال حاضر با 55 درصد سهم پیشتاز است. هر دو شرکت نسبت به سال گذشته با هزینه سامسونگ ، هواوی و دیگر شرکت ها رو به افزایش هستند-سهم کوالکام 90 درصد افزایش یافت در حالی که سهم مدیاتک در مدت مشابه تقریباً سه برابر شد.

کوالکام بوده است در حال مبارزه در نتیجه جریان کمبود تراشه، و این شرکت به ویژه در بخش رده بالا ، جایی که نتوانسته تنگناهای زنجیره تامین را کاهش دهد ، بسیار ضربه خورده است. در همین حال ، به نظر می رسد که اپل تنها شرکتی است که شاهد آن بوده است تاثیر کمی، اما این وضعیت می تواند در ماه های آینده تغییر کند. در هر صورت ، دلیل اصلی تسلط کوالکام بر فضای 5G آیفون 12 اپل است ، اما در آینده از بین می رود 2023 وقتی غول کوپرتینویی به مودم های داخلی 5G منتقل می شود.

سهم سامسونگ در بازار چیپست های موبایل امسال تنها به هفت درصد کاهش یافت ، اما این شرکت اخیراً فروش خود را آغاز کرده است Exynos تراشه های ODM چینی و همچنین گوگل، بنابراین طولی نمی کشد که سهم بازار آن باز می گردد. علاوه بر این ، غول کره ای در حال آماده سازی است اگزینوس 2200 چیپست با گرافیک Radeon وویجر ، فشار را بر کوالکام بیشتر می کند.

قدرت مدیاتک به طور سنتی در بخش های پایین رده و میان رده بوده است ، اما این شرکت برنامه های بزرگی برای عرصه های رده بالا دارد و به آرامی راه خود را باز می کند وارد بازار پرسود آمریکا شود. شایعه می گوید چیپست بعدی Dimensity 2000 مدیاتک بر روی گره 4 نانومتری TSMC ساخته می شود و از نظر عملکرد و بهره وری انرژی می تواند با بزرگترین Qualcomm و سامسونگ رقابت کند. اگر واقعیت داشته باشد ، ما قطعاً به زمانهای هیجان انگیزی در آینده نگاه می کنیم.

[ad_2]
Source link